WPROST: Polska OK! Wszystkie maski Palikota i ekskluzywny wywiad ze Zbigniewem Brzezińskim

Ruszamy dziś na łamach „Wprost” z nową akcją społeczną „Polska OK!”. Akcji, w ramach której będziemy pokazywać zupełnie inny wizerunek Polski i Polaków – zapowiada we wstępniaku do najnowszego numeru tygodnika WPROST redaktor naczelny Michał Kobosko. W numerze znajdą się naklejki z logo akcji. Do przyklejenia wszędzie tam, gdzie Polska jest OK.

A o tym, co w Polsce jest OK, na łamach WPROST mówią mieszkający tutaj cudzoziemcy. Co takiego specyficznego jest w Polsce i w polskości próbuje opowiedzieć Lejb Fogelman, prawnik i mecenas kultury. A Zbigniew Brzeziński w ekskluzywnym wywiadzie dla WPROST ocenia, że Polska jest tygrysem Europy.

Ponadto w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST: Maria Nowińska, była żona Janusza Palikota, mówi o maskach i politycznych fascynacjach swojego byłego męża, Cezary Michalski pisze o Ewie Stankiewicz – paparazzi w służbie idei, Lech Wałęsa krytykuje „Solidarność” za blokadę Sejmu, a Krzysztof Kwiatkowski w Cannes rozmawia z Christiną Ricci. A w urodzinowym cyklu tygodnika WPROST – rok 1983, papieska pielgrzymka do ojczyzny i pokojowy Nobel dla Wałęsy.

Mówiąc wprost, posiedliśmy jako nacja w stopniu ponadprzeciętnym umiejętność dosmucania się, dołowania i obdarzania kopniakami. Widzimy zawsze pół pustej szklanki, jeśli już dostrzegamy pełną połówkę, to podajemy jej istnienie w wątpliwość – pisze we wstępniaku do najnowszego numeru WPROST Michał Kobosko. Dlatego WPROST rozpoczyna akcję „Polska OK!” W ramach akcji tygodnik chce kraj i ludzi, którzy odnosili i odnoszą największe sukcesy w Europie. Akcji towarzyszy logo z biało-czerwoną uśmiechniętą buźką. Startujemy przed Euro, ale chcemy, by znaczek uśmiechniętej buźki towarzyszył nam nie tylko w czasie wizyty tysięcy kibiców. Chcemy, żeby Polska była naprawdę OK. Na co dzień – pisze naczelny WPROST.

Narzekanie to nasz narodowy sport, jedyny regularnie uprawiany przez prawie całe społeczeństwo. Można by było potraktować to jak nieszkodliwy objaw kultury. Jednak zdaniem profesora Wojciecha Burszty, antropologa kultury, takie podejście sprawia, że nie potrafimy dostrzec tego, co udało nam się osiągnąć. Nawet nie zauważyliśmy tego, że nagle Polska w oczach Europy Zachodniej przestała być krajem egzotycznym, a stała się godnym, europejskim partnerem. Doskonale widać to na przykładzie Euro. Podczas gdy Europa nam gratuluje, kibicuje, trzyma za nas kciuki (…) my ogłaszamy przegraną i kapitulację.

Patrzymy na Polskę i widzimy tylko to, co się nie udało. Cudzoziemcy widzą nas i nasz kraj inaczej. Przed laty przyjechali tu na chwilę. Zostali  - na życie. Nie pojmują, dlaczego ciągle narzekamy na własny kraj. Podkreślają, że Polska staje się krajem niezwykle nowoczesnym. Jest wiele wyzwań, wciąż coś się dzieje, budujemy nowe muzea, remontujemy stare, ciągle powstają piękne nowe budynki. Obserwuję olbrzymią energię, której nie widzę w innych krajach – mówi Wojciech Fibak, który mógłby mieszkać gdziekolwiek na świecie, ale mieszka w Polsce. Całkiem nieźle idzie nam dbanie o biznes, który mimo braku wsparcia ze strony władz rozwija się u nas najlepiej w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Cudzoziemcy doceniają też naszą przyrodę i nasz… charakter narodowy. Podczas kryzysu Hiszpanie i Grecy załamują ręce i obrażają się na system. Polacy walczą i szukają rozwiązań, które pomogą im przetrwać – mówią na łamach najnowszego wydania tygodnika WPROST.

Polska przechodzi teraz fantastyczną transformację, jest coraz lepiej, chociaż wielu próbuje wmówić, że dzieje się źle – ocenia Lejb Fogelman, prawnik, partner w międzynarodowej kancelarii, a także – mecenas kultury. W jego ocenie Polacy są bardzo silni. To w końcu naród, który z gruzów moralnych powstał dwukrotnie – po wojnie i po komunizmie. Nie chodzi tylko o doświadczenia, ale o sam fakt, że mieszka się w kraju z taką historią. Teraz natomiast trzeba dbać o mechanizmy, które będą zatrzymywać w kraju racjonalnych i odważnych Polaków, silną, romantyczną inteligencję. Jednym z takich mechanizmów jest zachęcanie do wspierania polskiej elity, co ja robię.  Drugim - przypominanie o historii – mówi Fogelman w rozmowie z Martą Strzelecką na łamach najnowszego wydania tygodnika WPROST.

We WPROST również ekskluzywny wywiad ze Zbigniewem Brzezińskim, który od lat powtarza, że to najlepszy okres w historii Polski. Być może poczucie osobistego komfortu było równie dobre za króla Sasa – „jedz, pij i popuszczaj pasa” – ale to był już okres upadku Rzeczypospolitej, kompletnej degrengolady. Dziś Polska jest w zupełnie innej sytuacji (…) I co najważniejsze, sam kraj dynamicznie się rozwija. Nie jest przypadkiem ani straszną przesadą, kiedy Polska jest nazywana „tygrysem gospodarczym Europy – mówi w rozmowie z Michałem Kobosko prof. Brzeziński. I dodaje, że jeśli tylko Unia się nie rozleci, Polska będzie odgrywała coraz bardziej widoczną rolę. Profesor komentuje również sytuację na Ukrainie i rosyjskie ambicje polityczne. Jego zdaniem, Ukraina powinna być częścią Europy, ale nie ma sensu budowanie przyszłości na konflikcie z Rosją. Przeciwnie – Ukraina może zaciągnąć Rosję do Europy. Wywiad z prof. Zbigniewem Brzezińskim – w najnowszym numerze tygodnika WPROST.

W nowym WPROST również - wszystkie maski Janusza Palikota. Ciągle udaje kogoś innego. Był szlachcicem, hetmanem lubelskim. Jego poglądy są śmieszne, to teatr alternatywny, zabawa do końca – mówi Maria Nowińska, była żona polityka, w rozmowie z Marcinem Majewskim i Pawłem Reszką. Kiedy Palikot przemawiał pierwszego maja, „rodzina siedziała na tarasie dworku w Jabłonnie przy herbacie. Pojawiły się żarty, że zaraz tu wpadnie na czele oddziału bolszewików i zacznie nas rozkułaczać” – mówi Nowińska. Jej zdaniem, program Palikota to bajka. Pisał go pewnie z jakimś kumplem przy winie i mieli dobrą zabawę – ocenia. Przypomina, że na rozwiązanie sprawy protestujących pielęgniarek jej był mąż miał zawsze taki sam pomysł. Zawieźć pielęgniarki na dół do kopalni, do górników. Potem zatopić ich wszystkich i zabetonować szyby – mówi. I dodaje - Przemiany związane są z osobami, które pojawiały się wokół niego. Z osobami, które na chwilę stawały się jego przewodnikami duchowymi i programowały mu poglądy, pchały do jakichś działań. Poglądy umierały, gdy kończyła się fascynacja mentorem. Za to na pewno Palikot ma gest. To mu zostało z wielkopańskich czasów. Teraz jako socjalista pewnie będzie musiał założyć mundurek, ale jak go znam, to będzie mundurek od Kenzo – mówi Nowińska. „Socjalista w mundurku od Kenzo” – na łamach najnowszego wydania tygodnika WPROST.

We WPROST także Cezary Michalski pisze o Ewie Stankiewicz. Jej filmik przedstawiający Stefana Niesiołowskiego wrzeszczącego na nią pod Sejmem i próbującego odepchnąć obiektyw kamery stał się największym do tej pory sukcesem nowej formy zaangażowanego paradziennikarstwa. Większym sukcesem byłby tylko Donald Tusk, wrzeszczący i próbujący wyrwać komuś kamerę. Metody, które Stankiewicz zastosowała, nie różnią się od metod paparazzi, który śledzą największe gwiazdy i celebrytów. Ale Stankiewicz zwyczajnym paparazzim nie jest. Jest paparazzim, którego ożywia żarliwie wyznawana idea. W Polsce na jej filmy, zdjęcia, a nawet na polityczne deklaracje czekają portale i tabloidy prawicowe ożywiane nadzieją wyzwolenia Polski spod platformerskiego jarzma. Czy to, co zrobiła, to jeszcze jest dziennikarstwo? Sprowokowanie Niesiołowskiego tyle ma z dziennikarstwa, co odwiedziny zoo z grubym kijem w ręku i grzmocenie nim po prętach klatki z emocjonalnie zdestabilizowanym drapieżnikiem – ocenia w najnowszym numerze WPROST Cezary Michalski.

Ostatnie wydarzenia we WPROST komentuje również Lech Wałęsa. I nie mieści mu się w głowie, iż próbuje się forsować opinię, że tak, jak „Solidarność” walczyła z komuną, tak teraz prawdziwi Polacy walczą z rządem. Mówią, piszą, komentują, że to identyczna historyczna sytuacja. (…) Zaczynam poważnie bać się o Polskę, jeśli ktoś tym bzdurom nie zaprzeczy! – pisze były prezydent i pierwszy przywódca „Solidarności”. Apeluje o rozumienie, czym jest demokracja, i o to, aby pozwolić realizować obecnie rządzącym program, który proponują krajowi. Rozliczyć można kartką wyborczą, a nie krowim łańcuchem i kijem na ulicy! Warto też patrzeć dalej niż czubek własnego nosa. (…) Tym, którzy przypominają mi, gdy mówię o pałowaniu, moje strajki i pokojowego Nobla, odpowiem tylko: słuchajcie treści, a nie skupiajcie się na formie – pisze we WPROST Lech Wałęsa.

Na łamach WPROST także relacja wysłannika redakcji z 65. Międzynarodowego Festiwali Filmowego z Cannes. Krzysztof Kwiatkowski rozmawia również z Christiną Ricci, aktorką, która na planie filmowym gości od 9. roku życia. Kiedyś zagrała w kultowej „Rodzinie Addamsów”. Ostatnio - w „Uwodzicielu” Declana Donnellana i Nicka Ormeroda, ekranizacja prozy Guya de Maupassanta. Dziennikarzowi WPROST opowiada, jak przeżyć życie na planie i nie zwariować. Mówi, za co ceni Roberta Pattinsona i dlaczego wchłonął ją XIX-wieczny Paryż, kostiumy, obyczaje sprzed lat. A także o tym, dlaczego zdecydowała się na rolę w serialu i dlaczego ma opinię pracoholiczki. Wywiad z Christiną Ricci – w najnowszym WPROST.

A w urodzinowym cyklu na 30-lecie tygodnika WPROST – rok 1983. W czerwcu przyjechał papież, w lipcu skończył się stan wojenny, w sierpniu reaktywowano festiwal w Jarocinie, a w październiku ogłoszono, że Pokojową Nagrodę Nobla otrzyma Lech Wałęsa. To był także pierwszy pełny rok działalności WPROST. Nowy tygodnik wydawany w Poznaniu zaczął rozpościerać skrzydła na medialnym rynku. W 1983 r. ukazało się 56 numerów, w których sprawy społeczne, tzw. bliskie ludziom, ich problemom, często przyćmiewały wielką politykę. Cena – 15 zł. W każdym numerze obszerny fotoreportaż. Jaki był ten 1983 r. i czy papież przyjął prezenty od Lecha Wałęsy – o tym w najnowszym numerze WPROST. 

Najnowsze wydanie tygodnika WPROST z naklejkami akcji „Polska OK!” w kioskach od poniedziałku, 21 maja 2012 r. E-wydanie tygodnika (bez naklejki) – już dzisiaj o godz. 22.00. E-wydanie jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). WPROST jest również dostępne w wydaniu na tablety i smartfony w App Store oraz na Android Market. Szczegóły - na www.wprost24.pl.

*****

Obchodzący w tym roku 30. urodziny tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Michał Kobosko. Tygodnik WPROST jest jednym z najczęściej cytowanych mediów i najczęściej cytowanym tygodnikiem opinii w Polsce. 

Authors

Related posts

Top